Loketní kloub tvoří shora kost pažní (humerus), zespodu kosti vřetenní (radius) a loketní (ulna). Akutní zranění je zpravidla způsobeno pádem nebo kolizí s předmětem či jiným hráčem. Může jít o závažná poranění kostí - zlomeniny, poranění měkkotkáňová - natržení či přetržení vazů či jejich kombinaci. Prudká bolest, otok a nemožný či silně bolestivý pohyb jsou příznaky vyžadující lékařské ošetření a stanovení přesné diagnózy a na ní závisejícího způsobu léčby.
Lehčí poranění lokte nejčastěji pramení z jeho přetížení. Svalová nerovnováha, špatná technika, například úderu při tenise, nebo opotřebované či zastaralé vybavení mohou vést k chronickým bolestem v oblasti lokte, jako jsou "tenisový" či "oštěpařský (nyní častěji golfový)" loket.
Včasné použití loketní bandáže - "Epi pásky" z řady PushSports může pomoci od prvních příznaků bolesti. Při vzniku akutního zánětu vyžaduje léčba klid, vhodnou rehabilitaci vedoucí k uvolnění svalových skupin v oblasti a téměř vždy jde o dlouhodobou záležitost. Důležité tedy je příznaky - bolest nepodceňovat a včas zareagovat.